DE CE AU DEVENIT ATÂT DE VIZIBILI BIOLOGII, BIOCHIMIȘTII ȘI CHIMIȘTII?
Biologii, biochimiștii și chimiștii din sistemul sanitar au devenit atât de vizibili în anul 2026 ”pentru că situația lor reprezintă una dintre cele mai evidente anomalii ale proiectului” de Lege a salarizării din anul 2026.
Sindicatul ”Forța Legii” și domnul ministru interimar Dragoș Pîslaru, care a agreat și promis reașezarea ierarhizării biochimiștilor, biologilor și chimiștilor în laboratoarele medicale, au urmărit ”să eliminăm discriminările dintre profesii și să reașezăm sistemul pe criterii de echitate.